Xiomara ‘Gia’ Malone Clears Carifta Qualifying Standards

BVI Platinum News | 0 Comment
February 21, 2018 2:13 pm AST
Photo Credit: Provided
Xiomara ‘Gia’ Malone of Fast Lane Track Club, jumped 1.63m in the high jump to surpass Carifta Games qualifying standard of 1.55m, at the Deltona Invitational in Florida.

Malone's performance was among last weekend's highlights, which included the fourth meet in the Dag Samuels Developmental Meet Series at the A. O. Shirley Grounds.

Weekend Overseas Highligths

Arkansas Qualifier
•Tahesia Harrigan-Scott clocked 7.31 in the 60m; 100th of a second short of the qualifying mark of 7.30 for World Indoors.
•Ashley Kelly clocked 23.95 in the 200m and 54.13 in the 400m.

NJCAA REGION XI Indoor Championship
•Nelda Huggins clocked 7.51 in the 60m.
•Akeem Bradshaw clocked 6.97 in the 60m, jumped 6.87m in the long jump and 14.40m in the triple jump.

Louie Bing
•Zakharia Frett clocked 12.75 in the 100m

Embry-Riddle First Chance Last Chance
•Ronique Todman clocked 22.71 in the 200m and 49.44 in the 400m
•Kala Penn jumped 13.07m in the triple jump and clocked 25.60 in the 200m
•Dekoya Hodge threw 10.75m in the shot put

Texas A&M Aggie Twilight
•Joshua Hill clocked 22.37 in the 200m and 49.32 in the 400m.

PSAL Indoor City’s Championship 2018, New York
•Naya Penn qualified for the city championships and placed 5th out of 99 overall in the 55m and recorded a personal best time of 7.54.

Deltona Invitational, Florida

•Xiomara ‘Gia’ Malone jumped 1.63m in the high jump at the Deltona Invitational, Florida.

Locally the BVIAA “Dag Samuels” Developmental Meet Series continues this Saturday, February 24th, 2018 and thereafter 3rd, 10th and 24th March 2018 at the A.O. Shirley Grounds.

Official Results:

Participating Teams: ATC- Ambassadors Throwing Club; FLTC Jrs.- Fast Lane Track Club Jrs.; RSTC- Raw Skillz Track Club; STTC – Sprint Tech Track Club; TNTC- Top Notch Track Club; UNA- Unattached.

LONG JUMP:
GIRLS U15: Kenyatta Grate (STTC),4.66m.
U20: Arianna Hayde (STTC), 5.59m.
BOYS U15: Khybah Dawson (TNTC), 5.32m.
U17: Jaleel Croal (STTC), 6.06m.

SHOT PUT:
GIRLS U13 (6.6lbs): 1. Savianna Joseph (FLTC), 6.69m.
U15 (6.6lbs): 1. Jonique Smith (ATC), 7.62m. 2. Jahtivya Williams (STTC), 6.89m. 3. Palesa Caesar (ATC), 6.32m.
U17: Alli-anna Davis (STTC), 8.12m.
U20 (8.8lbs): 1. Akira Phillip (ATC), 8.65m.

BOYS: U15 (12lbs): 1. Sh’ael Lavacia (STTC), 10.02m. 2. Mehki Smith (ATC), 6.77m.
U20 (14lbs): 1. Djimon Gumbs (TNTC), 16.04m. 2. Diamante Gumbs (TNTC), 15.88m. 3. Deshoy Ward (ATC), 10.93m.
OPEN MALES (16lbs): 1. Kevin Vanterpool (TNTC), 9.58m.

DISCUS: (1 kilo)
GIRLS U15: 1. Jonique Smith (ATC), 20.30m. 2. Palesa Caesar (ATC), 11.82.
U17: Alli-anna Davis (STTC), 17.66m.

BOYS: U15 (1.5kg): 1. Sh’ael Lavacia (STTC), 30.53m. 2. Mehki Smith (FLTC), 15.92m.
U20 (1.75kg): 1. Djimon Gumbs (TNTC), 55.56. 2. Diamante Gumbs (TNTC), 49.81. 3. Deshoy Ward (ATC), 34.29.
OPEN MALES (2 kilos): 1. Kevin Vanterpool (TNTC), 32.45m.

600m Run:
Boys U15: 1. 4. Jaden Augustine, (TNTC), 1:52.30 (hand timed).

800m Run:
Girls: U20: Mariah Christian, (RSTC) 2:31.01 (hand time).
BOYS U20: 1. Samuel Romney, (STTC), 2:06.80 (hand time).

100M Hurdles:
Open: 1. Deya Erickson (STTC), 15.22

60M Dash (No times available):
Girls: U9: 1. Chelsea Edwards, (FLTC Jrs.)
Boys U9. 1. Abijah Auguiste (FLTC Jrs.). 2. Ayden McIntosh (FLTC Jrs.). 3. Re’Jean Campbell, (STTC). 4. Apollo Henry, (STTC).

100M:
Girls U13: 1. Asia McMaster (UNA), 14.16. 2. Karliyah Morton (RSTC), 14.42. 3. Kenniqua Grate, (STTC), 15.78. 4. Jackira King (STTC), 16.14.
U15: 1. Akeela McMaster (UNA), 13.09. 2. Kaelyaah Liburd, (RSTC), 13.26. 3. Ariyah Smith (STTC), 13.52.
4. Nickelia Drummond, (STTC), 13.59. 5. Lia Claxton (STTC), 13.89. 6. Genelle Smith (STTC), 15.13. 7. Tenisha Herbert (STTC), 19.57.
U17: 1. Alisha Hayde (SSTC), 13.26.
U20: Shanice Hucey (STTC), 13.83.

Boys:
U13: 1. Antuwn Maduro, (STTC), 13.97. 2. Sean Samuel, (RSTC), 14.65.
U15: 1. Jamoi Roberts, (STTC), 12.56. 2. Jelani Coral (STTC), 12.88. 3. Wayne Reid (STTC), 14.07.
U17: 1. Wayne O’Neal (STTC), 13.04.
U20: 1. Troy Barzey, (STCC), 11:45. 2. Joshua Lynch, (STTC), 11.47.

300m DASH:
Girls U11: 1. Tamri Thomas (TNTC), 50.35. 2. Shyra Stoutt (STTC), 54.90 3. Jayla Winter, (FLTC Jrs.), 57.47. 4. Khalilah Hall (FLTC Jrs.), 58.59. 5. Malia Robin, (STTC). 6. Demia Stoute (FLTC Jrs 7. Negesti Smith, (FLTC Jrs.).

Boys U11: 1. Tiondre Frett, (STTC), 47.35. 2. Latriel Williams, (STTC), 48.25. 3. Othniel Gillings, (FLTC Jrs.), 49.25. 4. Clariq Frett, (FLTC Jrs.), 51.71. 5. Braeden Martin, (FLTC Jrs.), 1:01.72.
Boys: U13: 1. Kaleem Lettsome, (STTC), 46.06. 3. Johari Lacey, (STTC), 47.19.

400M:
U17: 1. Beyonce Defreitas (STTC), 57.86. 2. Tashira Edwards, (STTC), 58.77. 2. Zara Brown, (STTC), 58.92.
U20: Kelsha Fortune (TNTC), 1:02.79.

Boys: U15: Jelani Croal, (STTC), 1:01.48. 2. Rashaun Jack, (STTC), 1.02.66.
U17: 1. Malik John, (STTC), 52.74. 2. Jamari Duhaney, (STTC), 54.02. Wanyae Belle (STTC), 57.76.
U20: 1. Troy Barzey, (STTC), 53.97. 2. Jonathan Hing, 59.30.

150M:
GIRLS: U9: 1. Chelsea Edwards (FLTC Jrs.), 25.37
U11: 1. Tamri Thomas (TNTC), 22.08. 2. Shyra Stoutt (STTC), 23.21. 3. Jayla winter (FLTC Jrs.), 23.48. 4. Taryn Augustine (TNTC), 24.66. 5. Hailey McMaster (UNA), 25.72. 6. Khalilah Hall (FLTC Jrs.), 25.91. 7. Malia Robin (STTC), 26.32. 8. Demia Stoute (FLTC Jrs.), 26.48. 9. Negesti Smith (FLTC Jrs.), 27.14.

Boys: U9: 1. Aiden McIntosh (FLTC Jrs.), 23.68. 2. Abijah Auguiste (FLTC Jrs.), 23.98. 3. Re’Jean Campbell, (STTC), 27.81. 4. Apollo Henry, (STTC), 28.10.
U11: 1. Tiondre Frett, (STTC), 21.08. 2. Othniel Gillings, (FLTC Jrs.), 21.77. 3. Latriel Williams, (STTC), 22.04. 4. Clariq Frett, (FLTC Jrs.), 22.67. 5. Braeden Martin (FLTC Jrs.), 26.26.

200m:
Girls: U13 (wind +1.5): 1. Asia McMaster (RSTC), 28.86. 2. Karliyah Morton (RSTC), 29.45. 3. Kenniqua Grate, (STTC), 33.54. 4. Jackira King (STTC), 33.85.
U15 (wind +1.8): 1. Jahtivya Williams, (STTC), 26.01. 2. Akeela McMaster (UNA), 26.79. 3. Kaelyaah Liburd, (RSTC), 26.82. 4. Kenyatta Grate (STTC), 27.26). 5. Nickelia Drummond, (STTC), 28.09. 6. Lia Claxton, (STTC), 28.49. 7. Ariyah Smith (STTC), 28.57.
U17 (ind +1.8): 1. Alisha Hayde (STTC), 27.24.

Boys:
U13: (wind -2.1) 1. Antuwn Maduro (STTC), 28.03. 2. Kaleem Lettsome (STTC), 28.05. 3. Johari Lacey (STTC), 29.43. 4. Sean Samuel, (RSTC), 29.51.
U15: (wind +1.6) 1. Khybah Dawson (TNTC), 24.95. 2. Jamoi Roberts, (STTC), 25.32. 3. Hugh Anthony Jones (TNTC), 27.45.
U17: (wind +0.8) 1. Malik John (STTC), 23.43. 2. J’mari Duhaney (STTC), 24.29. 3. Wanyae Belle (STTC), 25.45. 4. Alonzo Baptiste (TNTC), 25.98. 5. Wayne O’Neal (STTC), 27.84.
U20: (wind +0.8) 1. Ke’Andrae Campbell, 23.12. 3. Joshua Lynch, (STTC), 24.00.
-----
Copyright 2018 by Virgin Islands Platinum News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Reader Opinions

Please note that the opinions posted are the opinions of its author and does not reflect the views of the management, staff, parent company or sponsors of Virgin Islands Platinum News.
0 Comment
Platinum Comments Plugin